Strona główna Ciekawostki David LaChapelle w Poznaniu do końca roku!

David LaChapelle w Poznaniu do końca roku!

0
David LaChapelle w Poznaniu do końca roku!

David LaChapelle to obecnie jeden z najbardziej znanych artystów fotografików, który sprawie łączy swoją działalność artystyczną z wypowiedziami na polu komercyjnym. Współpracował z największymi globalnymi markami, między innymi magazyny Vogue czy Rolling Stone, realizował teledyski dla Amy Winehouse, zajmuje się światem mody i identyfikacją graficzną takich gigantów jak Coca-Cola czy H&M. Jego gigantyczna działalność komercyjna nie przeszkadza mu w realizowaniu bardzo angażujących wypowiedzi artystycznych, z którymi już od 5 września możemy zapoznać się w poznańskim Starym Browarze.

Trzy piętra galerii na Dziedzińcu zostały zamienione w dystopijną wizję świata LaChapella. Cykl „Songs of the World” to zbiór prac wybranych przez artystę, gdzie każdy obraz jest nieoczywistą kreacją, która nie ma na celu być krytyczną, a jedynie pokazać jak najszczersze doświadczenie świata, który szanuje wszystko co się na niego składa.

Obrazy prezentują mnogość elementów, z których składa się świat, obiekt obserwacji artysty. Ludzkie twory, my sami, otaczająca nas fauna i flora, świat zarówno fizyczny jak i zmysłowy ukazuje się odbiorcą poprzez własne środki wyrazu autora. LaChapelle nie próbuje być krytyczny wobec świata, który przedstawia, nie dzieli bohaterów na protagonistów i antagonistów, a jedynie dzieli się z nami swoją jakże kreatywną i błyskotliwie zrealizowaną wizją naszej rzeczywistości. 

Każda historia oprawiona w ramę to z pietyzmem dopracowana kompozycja, spójna i przemyślana. Kolorowe prace często nawiązują do klasycznego malarstwa oraz ikonografii jednocześnie w sposób klasyczny i nowoczesny. Tematyka świata współczesnego, którego punktem wyjścia dla artysty była rewolucja przemysłowa pozwala zadawać pytania o tradycyjne wartości i nasz stosunek do świata. Duże formaty tych dzieł pozwalają widzowi niemal zanurzyć się w scenach na nich rozgrywanych. Otaczająca nas rzeczywistość wykreowana przez LaChapella jest barwna, nadnaturalna, jednocześnie niepokojąca i w jakiś sposób stoicka. 

Dla twórcy jego prace są kompletne w momencie gdy ujrzane są przez widza:
„…Nie chcę być konkretny jeśli chodzi o znaczenie każdej pracy – w szerszym ujęciu ta wystawa, te obrazy wynikają z pytań, które zadaje sobie sam i zadaję światu w którym dziś żyjemy..”

„La Chapelle. Songs For the World”
Galeria na Dziedzińcu
5 września – 10 grudnia 2018, w godz. 12:00 – 20:00
UWAGA! 11 listopada Galeria będzie nieczynna!
Bilety: 20 zł
– możliwy zakup biletu na miejscu, płatność tylko kartą
– możliwy zakup biletu przez portal www.bilety24.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj! 🙂

O artyście:

Urodzony w 1963 r. David LaChapelle zaczynał jako podopieczny Andy’ego Warhola: będąc siedemnastolatkiem dostał od niego propozycję pracy jako fotograf w magazynie Interview. Na jego artystyczne wybory mieli wpływ Keith Harring czy Basquiat, z którymi przyjaźnił się w owym czasie. Później współpracował m.in. z Vogue, Vanity Fair czy Rolling Stone, tworząc wiele niezapomnianych okładek. Płynąć pod prąd – to jego motto życiowe. Wywołać refleksję, pozostać w pamięci. Mało komu udało się namówić szereg gwiazd do pozowania nie tylko nago, lecz w często surrealistycznym czy abstrakcyjnym anturażu. To on rozebrał Lil Kim i pokrył jej ciało logotypem Louisa Vuittona, włożył cierniową koronę Kanye Westowi, a z Marka Wahlberga stworzył blond seksbombę.