Dagadana Koncert na Polskim Placu Zabaw

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

fot: źródło

Już 22 czerwca na poznańskiej Wildzie, a konkretnie – na ulicy 27 Grudnia 6 w Poznaniu, od godziny 18:00, na „Polskim Placu Zabaw”, dzięki Centrum Warte Poznania, na wielkopolskiej scenie pojawi się Dagadana! Od ponad 10 lat, Dagadana perfekcyjnie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą tego, co scala ludzi na całym świecie i jest jedną z najpiękniejszych form, które kiedykolwiek powstały – muzyka! Muzyka jazzowa, elektroniczna i world music jest nieodłącznym – i charakterystycznym – elementem Dagadany, którą już jutro macie okazje poznać na żywo – i to całkowicie za darmo!

Jak już wcześniej wspomniałam, muzyka scala, zbliża ludzi, gdzie nierzadko to właśnie z jej powodu powstają wspaniałe relacje międzyludzkie, które pozostają na na całe życie. Tak też było w przypadku dzisiejszej Dagadany – projekt powstał na warsztatach jazzowych w Krakowie, gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu.

- Advertisement -

Zarówno Polska, jak i Ukraina, to kraje sąsiednie, które należą do wspaniałej grupy etnicznej, jaką jest grupa Słowiańska. Dzięki tej przynależności, nie tylko nasze języki są do siebie podobne, bowiem tradycje i obyczaje również. Twórcy poszukiwali w obu Słowiańskich grupach inspiracji, aby stworzyć coś nowego, świeżego, niepowtarzalnego…no i się udało! 😉 W trakcie owych poszukiwań, zauważyli wiele zaskakujących podobieństw, jak i różnic, które wpływają na odrębność kultur i niewątpliwie na ich wyjątkowość, co po wspólnym połączeniu, daje niesamowitą, genialną mieszkankę kultury.

Dagadana swoją twórczością przyczyniła się do zacierania i granic i budowy mostów w obu tych narodach! A jak wiemy, historia nie zawsze była przychylna, więc relacje pomiędzy krajami bywały różne – niektóre bardzo dynamiczne.

fot: źródło

Artyści, których widzicie na powyższym zdjęciu, inspiracji szukali w wielu źródłach – u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, czy w książkach. Od samego początku ich spotkania miały charakter – po prostu – wspólnego dzielenia się miłością do muzyki, a co za tym idzie – robienie jej. Dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz pełnienie funkcji ambasadorów polskiej i ukraińskiej kultury, również się do tego zaliczają. 😉 Efekty ich pracy usłyszycie na nagraniach i koncertach z muzykami z CAŁEGO świata! Jedno z takich spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu „Meridan 68”. (zachęcam do sprawdzenia!)

Na nowej płycie znajdują się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, chociażby z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski. Ponadto, usłyszymy ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także – uwaga – wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab.

„“Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na #68 pozycji. “Meridian 68” będzie wydany również w Chinach a niedawno miał również premierę w Niemczech (nakładem prestiżowego Jaro Medien).”

W skład zespołu wchodzą:

  • Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
  • Mikołaj Pospieszalski – wokal, bas, kontrabas, skrzypce
  • Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja

I na sam koniec, zapraszam do przesłuchania ich najbardziej popularnego i niezwykle ciekawego utworu:

Czy ktoś z Was wybiera się na koncert? Dajcie znać!