Biohacking – Szwedzi wszczepiają sobie chipy pod skórę.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Chociaż chip ma wielkość ziarenka ryżu, to jego możliwości są ogromne. Zaczęli z nich korzystać Szwedzi – obecnie ponad 4 tysiące osób pozwoliło na wszczepienie sobie mikrochipa. Urządzenie umieszczane jest pod skóra, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Czy chipowanie jest w pełni bezpieczne?

Biohacking spotkał się z falą krytyki, jednak ma również wielu zwolenników. Użytkownicy mikrochipów twierdzą, że dzięki temu niewielkiemu urządzeniu ich życie jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Nie potrzebują kart płatniczych, dokumentów tożsamości, kluczy, biletów. Chip zastępuje także ich własnoręczny podpis. W przyszłości chipy mają znaleźć zastosowanie również w medycynie – lekarze będą mogli pobierać informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta.

Jak zapewnia firma Biohax Sweden, odpowiadająca za wszczepianie chipów, urządzenia są całkowicie bezpieczne.

- Advertisement -

Niektórzy są zdezorientowani i myślą, że będą śledzeni za pomocą mikrochipów. Ale jeśli mają się czymś przejmować, to powinni zwracać większą uwagę na sposób korzystania z telefonów komórkowych i kart kredytowych. Obecnie można śledzić użytkowników na wiele innych sposób niż za pomocą mikrochipów mówi rzecznik prasowy szwedzkich kolei, które zaczęły korzystać z chipów już w zeszłym roku.

fot: źródło

Chipy wykorzystują technikę RFID, dzięki której falami radiowymi wysyłane są dane identyfikacyjne. Każde urządzenie wyposażone w NFC – znane z płatności zbliżeniowych – może współpracować z mikrochipem. Jednak, co znaczące, chipy aktywują się dopiero w odległości 1 centymetra od danego urządzenia. Nie działają online, nie działają też jak GPS. Zarzuty dotyczące śledzenia nie mają racji bytu.

Dla mnie to niesamowite, że jeśli jakiś koń zostanie potrącony przez samochód w Szwecji, policja skanuje chip i w jednej sekundzie ustala, że to Bessie i należy to pana Anderssona. A jeśli człowiek nie ma przy sobie portfela, to po prostu nie da się go zidentyfikować” – mówi Österlund, założyciel Biohax Sweden.

Z jednej strony pojawiają się głosy, że chipowanie to nieodzowna część rozwoju technologicznego. Zaś z drugiej strony biohacking określany jest jako pierwszy krok w stronę społeczeństwa, w którym będziemy całkowicie kontrolowani oraz w pełni zintegrowani z technologią. Czy ryzyko i kontrola są warte zaoszczędzenia kilku sekund, jakie zajmuje wyciągnięcie kluczy? Przeciwnicy chipowania obawiają się, że system może wpaść w niepowołane ręce. Nie czują się również swobodnie z ingerencją w ludzkie ciało i ciągłego połączenia organizmu z urządzeniami technologicznymi.

Mimo licznych wątpliwości, coraz więcej osób w Szwecji decyduje się na wszczepienie chipu. Czy tak wygląda przyszłość?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=309&v=ioD-tFzLX8k

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl

Zdjęcie główne: źródło

Artykuł: źródło 1 2 3