Białobrewy, białoki, cesarski, maskowy – o autyzmie.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Autyzm – należące do spektrum zaburzeń autystycznych złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.

Pomimo tego, że przytoczona definicja jest jak najbardziej poprawna, niewiele tak naprawdę mówi. Obraz człowieka z autyzmem, jaki powstaje po przeczytaniu profesjonalnych, naukowych stwierdzeń na jego temat, znacznie odbiega od rzeczywistego. Tym samym, znajomość medycznego żargonu daje pojęcie o autyzmie, ale nie przedstawia realnego człowieka. Podobnie dzieje się ze skojarzeniami, wyobrażeniami na temat autyzmu, które budowane są na szczątkowych informacjach czy nawet plotkach. W obu przypadkach wizja autyzmu może znacznie różnić się od tego, jaki jest w istocie.

- Advertisement -

Nieco błahym, aczkolwiek skutecznym, sposobem na zrozumienie, w jaki sposób funkcjonuje autystyczna osoba, jest poznanie bohaterów seriali, filmów czy książek, które mają autyzm.

Głównym bohaterem serialu Atypical jest Sam, który ma autyzm wysokofunkcjonujący. Ten rodzaj autyzmu często wiąże się z wyższym niż przeciętne IQ, stąd też Sam bez problemu zdobywa jedne z najlepszych ocen. Największym jego zainteresowaniem  jest Antarktyda, a zwłaszcza pingwiny – wie o nich dosłownie wszystko. Sam potrafi godzinami mówić o Antarktydzie, w każdej wolnej chwili obserwować pingwiny, wkrótce również adoptuje niedawno wyklute pisklę. Nie wie, kiedy jego rozmówca nie jest zainteresowany antarktycznymi tematami, ponieważ nie potrafi zinterpretować zachowań innych ludzi. Nie jest pewny, kiedy ktoś jest na niego zły. Nie wyczuwa sarkazmu i nie potrafi kłamać, co często tworzy komiczne sytuacje. Sam, tak jak i inne osoby z autyzmem, nie radzi sobie z hałasem, a wygłuszające słuchawki są jego niezbędnym akcesorium. Najczęściej spędza przerwy samotnie, ale ta samotność wcale mu nie doskwiera. Znacznie większym wyzwaniem jest integracja z rówieśnikami.

Przeczytaj także: Pociągiem z Wrocławia do Wiednia i Budapesztu.

W serialu przedstawiono również ataki chłopca, podczas których traci nad sobą kontrolę. Wystarczy, że ma na sobie niewygodną kurtkę, która uderza metalowym zamkiem o krzesło – ten dźwięk sprawia, że Sam krzyczy, wyrzuca kurtkę do kosza i wybiega ze szkoły. Mruczy nazwy gatunków pingwinów – białobrewy, białoki, cesarski, maskowy – bo właśnie to go uspokaja. I idzie przed siebie, jak najdalej, nie rozglądając się i nie zwracając uwagi na pędzące samochody.

Sam pragnie bliskości, a jego celem staje się zdobycie dziewczyny. Brak rozumienia mowy ciała, wszystkiego, co nie jest dosłowne i uporządkowane, sprawia mu kłopot. Sam lubi listy, zasady, a nieprzewidywalność i brak logiki, jaki towarzyszy związkom, napiętrza problemy. Dużym wyzwaniem jest także nocowanie poza domem, robienie zakupów, zrezygnowanie z wypracowanego rytuału.

Twórcy serialu Atypical włożyli wiele wysiłku, aby przedstawić problemy, z jakimi zmierza się osoba z autyzmem. Jednocześnie  stworzyli ciepłą, zabawną historię, którą wyjątkowo dobrze się ogląda.

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj!