Strona główna Ciekawostki Banksy znowu daje do myślenia!

Banksy znowu daje do myślenia!

0
Banksy znowu daje do myślenia!

Najnowsza realizacja Banksego pojawiła się parę dni temu na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, sercu brytyjskiego przemysłowego stalowego. Okazało się, że praca artysty stała się tak gigantyczną atrakcją turystyczną, że wymaga stałej, 24 godzinnej ochrony.

Wybrano 50 najpiękniejszych murali, w tym jeden z Polski!

Banksy to najbardziej rozpoznawalny artysta streetartowy naszych czasów. Na jego popularność składa się anonimowość twórcy, rozpoznawalny styl, kojarzony od razu z jego realizacjami oraz częste poruszanie aktualnych i problematycznych tematów. Jego najnowsza praca komentuje zanieczyszczenie powietrza, tematu bardzo aktualnego szczególnie w Polsce, gdzie smog znajduje się na ustach wszystkich.

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. 

Duże zainteresowanie może nie tyle samą pracą ale rozpoznawalnością i popularnością artysty przyczyniła się też do nieudanych prób zniszczenia. W obrębie atrakcji zebrała się grupa wolontariuszy, która postanowiła sobie za cel stałą kontrolę najnowszego dzieła Banksego. W miejscu graffiti pojawiła się również profesjonalna ochrona, która pilnuje muralu 24 godziny na dobę. Praca zabezpieczona została metalowym ogrodzeniem i plastikowym ekranem. Jak podaje BBC, „pijany półgłówek” chciał zerwać plastikowy ekran, ale ochroniarze zdążyli go powstrzymać.

Właściciel garażu, na którym Banksy umieścił mural, powiedział w rozmowie ze Sky News, że zainteresowanie muralem sprawiło mu duże problemy. – Na początku sytuacja wydawała się zabawna, ale szybko zaczęła być stresująca. Nie mogłem spać, ale odkąd miejsce jest chronione, wszystko wróciło do normy – powiedział 55-letni Ian Lewis.

Najnowszy odcinek Black Mirror to interaktywny film. Musisz to zobaczyć!

View this post on Instagram

. . . . Season’s greetings . . .

A post shared by Banksy (@banksy) on

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂