1983 – pierwszy polski serial Netfliksa!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Zbliża się premiera pierwszego polskiego serialu, który znajdzie się w ofercie serwisu Netflix. Do tej pory prym wiodły anglojęzyczne produkcje, jednak sukces niemieckiego „Dark” czy hiszpańskiego „Domu z papieru” sprawiły, że Netflix coraz chętniej rozszerza swoją działalność. Czy polski serial zostanie równie entuzjastycznie przyjęty?

„1983” to thriller konspiracyjny, który przedstawia alternatywną historię Polski. Jednymi z głównym bohaterów jest oficer śledczy (Robert Więckiewicz) oraz student prawa (Maciej Musiał). Wspólnie odkrywają spisek, który nie pozwolił żelaznej kurtynie opaść – fabuła rozgrywa się w roku 2003, a Polska wciąż jest państwem policyjnym. Oprócz trzymającej w napięciu akcji, która obraca się wokół konspiracji, polityki i odkrywania prawdy, serial zawiera również elementy historii miłosnej. Jak zapewniają twórcy, „1983” to wielowątkowa opowieść, która ma potencjał na rozwinięcie nawet w kilku sezonach. Wszystko zależne jest jednak od reakcji widzów i oglądalności pierwszych odcinków,  jakie pojawią się 30 listopada w serwisie Netflix.

Pomysł na ten serial powstał dzięki Maćkowi Musiałowi, z którym się przyjaźnię. Pewnego razu poprosił mnie, aby napisał dla niego coś po angielsku. I tak powstała scena z młodym prawnikiem i gliniarzem. Naprawdę nie przypuszczaliśmy jednak, że to się tak dalej potoczy, a nasza literacka zabawa przerodzi się w coś więcej, w serial dla Netflixa. Scena, którą wtedy dla zabawy napisaliśmy nie znalazła się ostatecznie w scenariuszu „1983”, ale wszystko powstało na jej fundamentach. – tak o „1983” mówi Joshua Long, pomysłodawca i twórca scenariusza.

- Advertisement -

Rola Macieja Musiała w serialu wydaje się być znacząca. W zwiastunie padają słowa: „ Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owcę, boję się armii owiec prowadzonej przez lwa…”. Wówczas kadr zatrzymuje się na spowitej w ciemności twarzy Macieja Musiała – to on jest wspomnianym lwem. Prawdopodobnie akcja napędzana będzie właśnie działaniami bohatera granego przez Musiała. Aktor znany w głównej mierze z programów rozrywkowych i serialu komediowego Rodzinka.pl diametralnie zmienia charakter produkcji, w jakich się pojawia. Oprócz mrocznego „1983” będzie można zobaczyć go także w netfliksowej wersji „Wiedźmina”, gdzie zagra Sira Lazlo.

fot: źródło

W obsadzie znaleźli się również Robert Więckiewicz, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka oraz szereg innych polskich aktorów. Dla większości z nich „1983” to pierwsza międzynarodowa produkcja, w której biorą udział. Różnica w standardach oraz możliwościach, jakie daje współpraca ze stremingowym gigantem, jest więcej niż zauważalna. Wiele wskazuje na to, że serial nie mógłby powstać w polskiej telewizji.

Netflix jest nam bardziej pomocny niż kontrolujący. Myślę, że w polskiej telewizji to, by się nie udało. Dlatego my – twórcy –  jesteśmy teraz w kompletnie innej sytuacji, dużo bardziej komfortowej. wypowiada się jedna z reżyserek, Agnieszka Smoczyńska. Za reżyserię odpowiadają również  Agnieszka Holland, Katarzyna Adamik i Olga Chajdas. Są to cenione artystki, które mają za sobą liczne udane produkcje. Nie pozostaje nic innego, jak mieć nadzieję, że „1983” stanie się kolejnym sukcesem.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl