14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Czy unikałeś jakiegoś kraju, ponieważ usłyszałeś stereotyp, który nie brzmiał zachęcająco?

Przyznamy, że niektóre stereotypy są absolutnie prawdziwe, np., że Japończycy są niezwykle uprzejmi. Inne? Niekoniecznie.

Jeśli obawiasz się odwiedzania kraju, ponieważ słyszałeś od kogoś, że jest tam niebezpieczne, ludzie nie są przyjaźni, jedzenie jest złe, to możesz przegapić poznania świetnego miejsca przez fałszywe plotki. Niektóre stereotypy są całkowicie fałszywe, podczas gdy inne mogą mieć pewne podstawy w prawdzie, ale są przestarzałe lub nie opowiadają całej historii.

- Advertisement -

Zebraliśmy 14 stereotypów. Porzuć swoje uprzedzenia, a możesz zakochać się w miejscu, którego nigdy wcześniej nie rozważyłeś, aby odwiedzić.

1. Paryż: Ludzie są niegrzeczni, zwłaszcza kelnerzy

Thibault Camus/AP Photo

Przeprowadzono wiele badań wśród podróżnych, pytając ich o kraj, w którym ludzie są najbardziej niegrzeczni. W przeważającej części Francja zajmowała pierwsze miejsce.

Nieporozumienia z francuskimi słówkami często wywołują nieprzyjemną reakcję. Prosta próba mówienia w języku francuskim podstawowych zwrotów często kończy się niepowodzeniem, np. „Bonjour”, podobnie jak „Excusez-moi”, gdy zadaje się nieznajomemu pytanie.

W restauracjach francuscy kelnerzy uważają, że przerywanie posiłku jest nieuprzejme i unikają podchodzenia do stolika, chyba, że kogoś poprosisz. I na pewno nie przyniosą rachunku, dopóki o niego nie poprosisz. To lokalny zwyczaj.

2. Podczas rejsów zachorujesz

Zdjęcie: Richard Drew/AP Photo

Jeśli uważasz, że noro-wirusy rozprzestrzeniają się na statkach wycieczkowych z powody liczby osób „uwięzionych” na ograniczonej przestrzeni, to nie jest to (całkowicie) poprawne myślenie.

Ostra choroba żołądkowo-jelitowa, która powoduje wymioty i biegunkę, jest rzeczywiście wysoce zaraźliwa. Gdyby ktoś wsiadł na statek będąc już chorym, mógłby potencjalnie szybko rozprzestrzenić noro-wirus i zarazić większość osób przebywających na statku.

Prawda jest jednak taka, że pomimo że 1 na 15 osób co roku zostaje zakażona noro-wirusem, to pasażer na statku wycieczkowym ma tylko 1 na 5500 szans za zachorowanie na ten wirus podczas pobytu na statku, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention. W czasie kontroli, w latach 2008-2014 mniej niż 130 000 osób zachorowało z powodu noro-wirusa.

Szefostwo statków wycieczkowych dokłada wszelkich starań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, nakazując wszystkim pasażerom, którzy przybywają, aby zjeść posiłek, używać środków dezynfekujących przed jedzeniem. Na statkach jest także personel medyczny, zaplecze i środki farmaceutyczne, które pomagają powstrzymać wirusa w przypadku zachorowania.

3. Irlandia: Wszyscy są pijani cały czas

Zdjęcie: John Cogill/AP photo

Nie znajdziesz mieszkańców Irlandii w pubie o 9 rano, pomimo stereotypu, że Irlandczycy piją cały dzień i regularnie się upijają. W rzeczywistości ankieta przeprowadzona wśród 100 000 osób w Irlandii wykazała, że 16% respondentów w ogóle nie pije alkoholu.

Światowa Organizacja Zdrowia również nie wymienia Irlandii jako kraju o największym rozpowszechnieniu upijania się. To wyróżnienie przypada Austrii, gdzie 40% osób pije dużo alkoholu.

Kultura pubów w Irlandii nie polega na piciu. To miejsce, w którym sąsiedzi zbierają się, by posłuchać muzyki, opowieści i tak, wypić kilka drinków.

4. Hiszpania: Nie możesz zjeść kolacji przed 22:00

Zdjęcie: Alvaro Barrientos/AP Photo

Tak, Hiszpanie notorycznie jedzą późne kolacje.

W Hiszpanii tradycyjnie kolacje zaczynają się o 21:00. i przeciągają się do późnych godzin nocnych, nawet do północy. Jest dobry powód późnej kolacji: hiszpańscy robotnicy zaczynają dzień o 9 rano, ale robią sobie przerwę na lunch i sjestę około 14:00, wznawiając pracę o 16:00. kończąc o 20:00.

Ze względu na sjestę i późne godziny kończenia pracy, Hiszpanie jedzą kolacje o późnej porze. Jednak nie znaczy to, że Cię wyśmieją, jeśli zdecydujesz się zjeść kolację o 18:00.

5. Amsterdam: Narkotyki są legalne

Zdjęcie: Ermindo Armino/AP Photo

Dla podróżników, którzy chcą eksperymentować z narkotykami, Amsterdam jest często miejscem docelowym ze względu na mit, że narkotyki są legalne i otwarte w całym mieście, szczególnie w „kawiarniach”.

Zamieszanie wynika z prawa z 1976 r., które dopuszczało tolerancję mniejszą niż 5 gramów puli na każdą osobę.

Kiedy w 2008 r. zakazano palenia marihuany w miejscach publicznych, właściciele kawiarni twierdzili, że przez ten zakaz będą musieli zamknąć własne biznesy. Rząd złagodniał, pozwalając, aby kawiarnie pozostały jedynymi miejscami publicznymi, w których nadal można palić marihuanę.

Żeby było jasne: wszystkie narkotyki są nielegalne w Holandii. Tyle, że możesz kupić i palić w sklepach z kawą 5 gramów marihuany i posiadać niewielkie ilości kilku innych konkretnych narkotyków, bez zamykania od razu w więzieniu.

6. Londyn: Jedzenie jest złe

Zdjęcie: Wikimedia

Od dawna utrzymywany stereotyp, że brytyjskie jedzenie jest syte, ale mdłe, może pochodzić z najpopularniejszych lokalnych potraw w kraju:

  • Bangers and mash (czyli kiełbaski i tłuczone ziemniaki);
  • wołowina Wellington (czyli polędwica z grzybowym farszem pieczona w cieście);
  • zapiekanka pasterska (czyli zapiekanka z mielonym mięsem pod kołderką z ziemniaków );
  • rag pudding (czyli pikantne danie składające się z mielonego mięsa i cebuli w cieście);
  • i steak pie (czyli wołowina i sos w cieście).

W Londynie znajdziesz nie tylko dziesiątki restauracji prowadzonych przez znanych szefów kuchni, takich jak Gordon Ramsay i Jamie Oliver, ale także wiele restauracji z talentami przyszłych kucharzy, którzy szybko stają się gwiazdami. Na najnowszej liście „50 najlepszych restauracji na świecie” znalazły się aż cztery londyńskie restauracje.

Londyn przeżywa renesans kulinarny; szkoda byłoby go przegapić z powodu przestarzałego stereotypu „nijakiego brytyjskiego jedzenia”.

Innymi słowy: leć tam i jedz!

7. Rosja: Jest pokryta śniegiem

Zdjęcie: Dmitri Lovetsky/AP Photo

Słynna rosyjska Syberia zarejestrowała temperatury tak niskie, jak 88 stopni poniżej zera, gdy docierają do koła podbiegunowego. Ale region, który stanowi 77% kraju, doświadcza letnich i ciepłych temperatur.

Pozostałe 23% Rosji może być również całkowicie ciepłe. Zajmując jedną ósmą zamieszkałej ziemi na świecie, Rosja ma 10 stref klimatycznych. W południowej części kraju ciepłe i wilgotne lata są powszechne.

Wierzcie lub nie, w Rosji nie zawsze jest śnieg. Po prostu staraj się unikać Syberii w styczniu.

Czytaj: Polacy mogą lecieć do USA bez wiz

8. Australia: Najbardziej zabójcze zwierzęta na świecie chcą Cię zabić

Zdjęcie: Brian Cassey/AP Photo

Australia jest domem dla niektórych najbardziej śmiercionośnych zwierząt, gadów, ryb i owadów na świecie – w tym meduz, rekinów, jadowitych węży, ponad 500 rodzajów pająków (niektóre wielkości pięści!) oraz krokodyli słodkowodnych i morskich. Brzmi przerażająco, prawda?

Ale te stworzenia nie chcą Cię zabić.

Rozważ te fakty:

  • na 100 000 zgonów rocznie tylko od 3 do 18 zgonów jest od ukąszenia węża, a śmiertelność wynosi 0,03%;
  • od 1883 r. odnotowano 70 zgonów z powodu użądlenia meduz – śmiertelność na poziomie 0,5% przez ponad 100 lat;
  • od 1580 roku w Australii miało miejsce 621 ataków rekinów – przez ponad 400 lat tylko 155 zgonów.

Twoje szanse na to, że w trakcie odwiedzania Australii zostaniesz zaatakowany przez jakieś zwierzę są niskie, szczególnie podczas odwiedzania takich miast jak Sydney i Melbourne.

9. Jamajka: Wszyscy są na haju

Zdjęcie: David McFadden/AP Photo

Bob Marley dla wielu ludzi na całym świecie jest królem muzyki reggae i religii rastafariańskiej, a większość osób kojarzy reggae i kulturę rastafarian z paleniem marihuany. Co za tym idzie? Wszyscy myślą, że na Jamajce ludzie są wiecznie na haju.

I chociaż prawdą jest, że Rastafarianie traktują „ganja” jako święte zioło (wierzą, że Drzewo Życia w Biblii jest rośliną marihuany), nie praktykują palenia tytoniu, aby dostać się do nieba. Zamiast tego używają marihuany podczas ceremonii religijnych i medytacji, aby wzmocnić swój stan duchowy. Co więcej, na Jamajce tylko 1% – z 2,7 miliona ludzi, którzy nazywają tę wyspę domem, to mieszkańcy Rastafarian.

Ponadto konopie indyjskie są nadal nielegalne na Jamajce.

10. Chiny: nie jedz mięsa; to może być pies

Zdjęcie: AP Images for Humane Society International

W stereotypach często pojawiają się pewne prawdy, a przez lata istniała prawda, że Chińczycy jedzą psy, ale historia jest o wiele bardziej skomplikowana.

Od około 1700 r. p.n.e Chińczycy jedli psy. Jednak w X wieku, kiedy buddyzm stał się bardziej popularny w kraju, zabijanie psów było głównie uważane za złą karmę.

Jedzenie psów stało się znowu powszechne, kiedy Wielki Głód zawładnął Chinami w latach 1958–1961, a wszelkie znalezione mięso zostało zjedzone, w tym psy.

Począwszy od 1976 r., po wprowadzeniu zakazu, Chińczykom pozwolono trzymać psy jako zwierzęta domowe – co znów sprawiło, że jedzenie psów było rzadkością.

Dzisiaj praktykę jedzenia psów można znaleźć głównie na południu Chin, w Guangdong i Guangxi. Badanie chińskiej populacji wykazało, że 70% ludzi w Chinach nigdy nie jadło psa, a ponad połowa populacji uważa, że mięso psa powinno być zakazane.

11. Niemcy: Mieszkańcy piją dużo piwa

Zdjęcie: Marc Kleine-Kleffmann/AP Photo

Ten stereotyp oczywiście nie jest zły. Kto nie chce pić piwa z kuflów w Niemczech? I tak, to prawda, że w kraju, w którym odbywa się Oktoberfest, miejscowi lubią piwo.

Jednak to nie jedyny napój, który Niemcy uwielbiają pić.

Wzdłuż Renu znajdziesz dużą dolinę wypełnioną różnymi regionami winiarskimi. Jedna wizyta w Niemczech Zachodnich i Ty również możesz zakochać się w życiu w winnicy, z winogronami rosnącymi na tarasowych zboczach gór z widokiem na rzekę.

Niemiecki Riesling to jeden z najpopularniejszych rodzajów wina. Chociaż znane jest ze słodyczy, wiele Rieslingów jest w rzeczywistości dość suchych i rześkich, i idealnie nadaje się na ciepły letni dzień. Wzdłuż granicy niemiecko-francuskiej znajdziesz Sauvignon Blancs, a prawdziwy niemiecki Gewurztraminer to wino przyprawione, które pasuje do obfitych potraw z jesieni i zimy.

Więc śmiało pij piwo w Niemczech, ale nie zapomnij też spróbować wina.

12. Szkocja: Wszyscy mężczyźni noszą kilty

Zdjęcie: Kirsty Wigglesworth/AP Photo

Szkocka duma rzeczywiście znajduje odzwierciedlenie w noszeniu rodzinnej kraty: kraciasty wzór ze specjalnymi kolorami i cechami związanymi z określonym klanem.

W XVI wieku mężczyźni ze szkockiego regionu Highlands nosili pełne kilty z kratami, które pod koniec XVII wieku ostatecznie skrócono do kolan. Kilt stał się synonimem Szkocji i wkrótce rozprzestrzenił się po całym kraju.

Ale chociaż mężczyźni nadal posiadają i noszą kilty, są one zwykle używane w strojach formalnych i noszone tylko na specjalne okazje. W rzeczywistości nie są one noszone na co dzień przez większość mężczyzn i chłopców w kraju. Chyba że bierzesz udział w festiwalu Highland Games.

13. Meksyk: Cudzoziemcy zostaną porwani i zamordowani

Zdjęcie: AP Photo

Wielu uważa, że osoby odwiedzające Meksyk są regularnie porywane, rabowane i mordowane. W Meksyku istnieją rzeczywiście bardzo niebezpieczne obszary, które zostały wyróżnione na liście „Nie podróżuj” przez Departamentu Stanu USA.

W Meksyku jest też wiele miejsc, które można bezpiecznie odwiedzić.

Większość podróżnych przyjeżdżających do Meksyku wybiera się na nadmorskie miejscowości z dziesiątkami ośrodków all inclusive, takich jak Cancun, Riviera Maya i Cabo San Lucas, które nie znajdują się na liście podróży niebezpiecznych. Niesamowite centrum kulturowe Meksyku i wzorowe miejsce docelowe Oaxaca dla smakoszy również nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym podróży.

Turystyka jest ważna dla lokalnej gospodarki, a Meksyk ma wiele spektakularnych miejsc do zwiedzania i miłych mieszkańców (Meksykanie są w rzeczywistości jednymi z najbardziej przyjaznych ludzi na świecie).

14. Izrael: Ataki terrorystyczne są powszechne

Zdjęcie: alexsl/iStock

Jeśli Twoje jedyne poglądy na temat Izraela pochodzą z wiadomości, zapewne wiesz o Strefie Gazy, niewielkiej części ziemi w już i tak małym kraju, w którym toczą się walki między Izraelczykami a Palestyńczykami. I choć w Izraelu są miejsca ataków terrorystycznych, które zmniejszają poczucie bezpieczeństwa, jest to ogólnie piękny i raczej bezpieczny kraj.

Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego znajdziesz ludzi surfujących na wodzie i grających w siatkówkę na plaży, a także wieżowce i świetne restauracje, zwłaszcza w Tel Awiwie. Na górzystej północy żywność ekologiczna i winiarnie zapewniają środowisko przypominające Napa. Możesz pływać w Morzu Martwym, w otoczeniu pustyni i przebywać w luksusowych kurortach.

To sceny, których nie zobaczysz w wiadomościach.

Źródło i zdjęcia: farandwide.com

Czytaj: Podróż kolejką liniową w Szwajcarii będzie niesamowitą przygodą!