Zobacz, jak wyglądał Wawel 1000 lat temu dzięki tej animacji

0
206
Autor: MM Interactive

Dzięki wirtualnej animacji możemy zobaczyć, jak dziesięć wieków temu wyglądały trakty miasta i jego najważniejsze budowle. „Kraków 1000 lat temu (wirtualna rekonstrukcja)” to twór zespołu MM Interactive, który powstaje od kilkudziesięciu lat.

Prace nad tą animacją trwają od około 20 lat, niedługo zyska ona nowa odsłonę. Zespół krakowskich grafików przygotował wirtualną animację, która przedstawia Kraków sprzed tysiąca lat. Projekt początkowo powstał na zlecenie Zamku Królewskiego na Wawelu i obejmował tylko Królewski Zamek. Z czasem animacja rozrosła się do współczesnej powierzchni miasta.

„Zrekonstruowany jest Kraków wraz z całym okolicznym środowiskiem, czyli doliną Wisły i przyległościami. To jest dość duża powierzchnia, dlatego że sięga poza Salwator. To jest mniej więcej 10 na 10 kilometrów” – mówi współtwórca animacji Marcin Orkisz.

Czytaj: Kraków: Mateusz Hołda z UJ pierwszym profesorem przed trzydziestką!

Wirtualna wersja, która przedstawia historyczny Kraków to czasy przed przyznaniem praw miejskich, a więc do połowy XIII wieku.

„Dzisiejszy Kraków, jego obraz, jego wygląd jest jakąś tam konsekwencją samej lokacji na prawach miejskich właśnie w 1257 roku. Natomiast wszystko co przedtem, jest w swym charakterze zupełnie odmienne i tego zupełnie nie znamy” – dodaje Orkisz.

Czytaj: Wakacyjny Szlak Kulinarny. Odwiedź Wine and Taste pod Krakowem

Projekt powstał dzięki współpracy wielu historyków, archeologów i innych naukowców, którzy pomagali przy tworzeniu Krakowa. Najnowsza wersja wirtualnego średniowiecznego Krakowa zostanie niebawem zaprezentowana przy okazji wystawy Wawel Zaginiony. Z animacji korzystało też Muzeum Krakowa.