W fabryce porcelany w Chodzieży od lipca nie będą produkować porcelany

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Fabryka Chodzież należy do jednych z najstarszych producentów polskiej porcelany, jej początki sięgają 1852 roku. Wyroby, które produkuje mają dostojny i elegancki ale również bardzo praktyczny charakter.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 30 czerwca 2020 roku był ostatnim dniem, w którym działał zakład produkujący porcelanę w Chodzieży.

Około 150 lat temu w Chodzieży zaczęto produkować fajans. Po kilkudziesięciu latach powstała fabryka porcelany, która istniała do wczoraj. Największą popularnością porcelana z Chodzieży cieszyła się w drugiej połowie XX wieku. Hitem były serie Iwona i Wenus.

- Advertisement -

Czytaj: W Poznaniu będą nowe elektryczne autobusy

Porcelana, mimo swojej niewymuszonej elegancji znakomicie sprawdza się w nowoczesnym wnętrzu. Kolekcje naczyń są wykonane tak, by oprócz wyrafinowania miały w sobie to “coś” z nowoczesności.

Polska Grupa Porcelanowa zdecydowała, że porcelana będzie wciąż wytwarzana w zakładach w Ćmielowie i Łubianie. Zakład z Chodzieży został we wtorek zamknięty. Modele porcelany, które były produkowane dotąd w Chodzieży będą powstawać, ale w innym miejscu. PGP zapewnia, że robiła wszystko, by utrzymać tu ciągłość produkcji, ale z różnych względów było to niemożliwe.

Pracownicy chodzieskiego zakładu, a jeszcze w lutym było ich 140, w marcu otrzymali wypowiedzenia. Ostatni pracownicy odeszli z fabryki w czerwcu.

Porcelana z Chodzieży bardzo często wykorzystywana jest do obsługi przyjęć i różnego rodzaju eleganckich imprez. 

Czytaj: Palmiarnia Poznańska ponownie otwarta