Fabryka Chodzież należy do jednych z najstarszych producentów polskiej porcelany, jej początki sięgają 1852 roku. Wyroby, które produkuje mają dostojny i elegancki ale również bardzo praktyczny charakter.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 30 czerwca 2020 roku był ostatnim dniem, w którym działał zakład produkujący porcelanę w Chodzieży.
Około 150 lat temu w Chodzieży zaczęto produkować fajans. Po kilkudziesięciu latach powstała fabryka porcelany, która istniała do wczoraj. Największą popularnością porcelana z Chodzieży cieszyła się w drugiej połowie XX wieku. Hitem były serie Iwona i Wenus.
Czytaj: W Poznaniu będą nowe elektryczne autobusy
Porcelana, mimo swojej niewymuszonej elegancji znakomicie sprawdza się w nowoczesnym wnętrzu. Kolekcje naczyń są wykonane tak, by oprócz wyrafinowania miały w sobie to “coś” z nowoczesności.
Polska Grupa Porcelanowa zdecydowała, że porcelana będzie wciąż wytwarzana w zakładach w Ćmielowie i Łubianie. Zakład z Chodzieży został we wtorek zamknięty. Modele porcelany, które były produkowane dotąd w Chodzieży będą powstawać, ale w innym miejscu. PGP zapewnia, że robiła wszystko, by utrzymać tu ciągłość produkcji, ale z różnych względów było to niemożliwe.
Pracownicy chodzieskiego zakładu, a jeszcze w lutym było ich 140, w marcu otrzymali wypowiedzenia. Ostatni pracownicy odeszli z fabryki w czerwcu.
Porcelana z Chodzieży bardzo często wykorzystywana jest do obsługi przyjęć i różnego rodzaju eleganckich imprez.
Czytaj: Palmiarnia Poznańska ponownie otwarta