Wrocławska Galeria sztuki „Socato” kończy swoją działalność

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Przez ostatnie lata na stałe wpisali się w artystyczną panoramę miasta. Przy Placu Solnym 11 zorganizowali dziesiątki wystaw, gdzie pokazywano dzieła nie tylko znanych artystów, ale przede wszystkim sztukę młodych twórców. Niestety, z końcem roku Galeria Sztuki Socato przejdzie do przeszłości. To jednak nie koniec artystycznej działalności w tym miejscu.

Galeria powstała w 2009 roku z inicjatywy Karoliny Jaklewicz, absolwentki Akademi Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz dwóch prawników: Zofii i Rafała Olesińskich. Początkowo galeria nie miała swojej własnej przestrzeni wystawowej: sztukę prezentowano w wielu różnych miejscach w mieście. Dopiero w 2010 roku galeria zdobyła swoją pierwszą siedzibę w kamienicy Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Oławskiej. W 2013 roku Związek Polskich Artystów Plastyków zorganizował konkurs na prowadzenie galerii przy Placu Solnym 11. I tak Socato zdobyło swoją wymarzoną przestrzeń.

- Advertisement -

https://www.instagram.com/p/Bh1F3LNhCMW/

– Wierzymy, że nowy lokal pozwoli nam działać na jeszcze szerszym polu, ułatwi dostęp do większego grona publiczności i doda nowej energii – mówił wtedy zespół galerii Socato.

Jednym z najbardziej znanych projektów organizowanych przez Socato był niewątpliwie Przegląd Młodej Sztuki „Świeża krew”, który galeria prowadziła regularnie od 2011 roku. Konkurs stworzony był z myślą o młodych absolwentach kierunków artystycznych polskich uczelni wyższych, którzy dyplom ukończenia studiów uzyskali w roku bieżącym lub poprzedzającym konkurs. Zwieńczeniem przeglądów były wystawy prezentujące prace zakwalifikowane do etapu finałowego. Jury przyznawało nagrody w kategorii malarskiej i form przestrzennych. Dodatkowym uhonorowaniem była za to nagroda publiczności, która przyznawana była podczas wernisażu.

https://www.instagram.com/p/Bol53cwFotH/

31 grudnia galeria oficjalnie kończy swoją działalność. Co znajdziemy przy Placu Solnym 11 od nowego roku? Mamy dla was dobrą wiadomość! W miejscu tym niedługo zostanie otwarta ART GALLERY, która już zadeklarowała, że przejmie część założeń programowych Socato Gallery.

„Gorąco zachęcamy zatem do śledzenia kolejnych wydarzeń artystycznych na miejscu dawnej Galerii na Solnym – w myśl zasady, że każdy przełom to nowy początek. My nie wycofujemy się ze świata sztuki. Zdobyte doświadczenie będziemy nadal wykorzystywać – Rafał Olesiński (Olesiński&Wspólnicy) w ramach aktywnego mecenatu, Karolina Jaklewicz – jako kuratorka wystaw, w tym Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew” – pisze ekipa Socato na swojej oficjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

 

Foto:
– socato.pl ,
– www.instagram.com/explore/locations/508580476/galeria-sztuki-socato/