Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zaatakowany nożem podczas koncertu WOŚP.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, został dźgnięty nożem przez 27-letniego mężczyznę, mieszkańca Gdańska. Stan prezydenta jest poważny.

Podczas niedzielnego koncertu, tuż przed godziną dwudziestą w trakcie podziękowań za wsparcie dla WOŚP, na scenę wtargnął mężczyzna i zaatakował Adamowicza nożem. Prawdopodobnie dźgnął go kilkukrotnie. Następnie wyrwał prowadzącemu mikrofon i krzyknął do tłumu: „Halo! Halo! Nazywam się Stefan W. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz”. Prezydent w tym czasie usiadł na scenie, a za chwilę się położył.

- Advertisement -

Dzięki temu, że podczas koncertu na miejscu była karetka, akcja ratunkowa rozpoczęła się natychmiast. Adamowiczowi udzielono pierwszej pomocy od razu. Po trwającej około pół godziny reanimacji, przewieziono prezydenta do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Ordynator Klinicznego Oddziału Ratunkowego prof. Andrzej Basiński powiedział, że prezydent żyje, ale jego stan jest bardzo poważny. Prezydent Gdańska jest operowany. Jego rzeczniczka, Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przed godziną 22:00 wydała oświadczenie: „Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci atakiem na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jaki miał miejsce podczas finału WOŚP w Gdańsku. W tej chwili Prezydent jest operowany i jeśli będę mogła przekazać Państwu informacje na temat jego stanu zdrowia, zrobię to niezwłocznie. Jednocześnie w imieniu Prezydenta i jego rodziny proszę o zrozumienie i uszanowanie tej trudnej dla wszystkich sytuacji i nie niepokojenie rodziny i bliskich osób”

Mężczyzna został obezwładniony przez pracowników ochrony i przekazany policji. Nie stawiał oporu. Jest badany na obecność alkoholu bądź narkotyków we krwi. Prawdopodobnie w poniedziałek zostaną mu postawione zarzuty w prokuraturze. Mężczyzna niedawno wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał kilkuletni wyrok za napady na placówki SKOK w Gdańsku.

Wyrazy wsparcia dla prezydenta Adamowicza kierują politycy w Polsce i za granicą.

WOŚP organizuje specjalną akcję krwiodawstwa w celu pomocy prezydentowi.