Nowa Małopolska Konserwator Zabytków została odwołana po jednym dniu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W środę dr Dominika Długosz została powołana przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę na stanowisko Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – poinformowało biuro prasowe wojewody. Niestety, nie nacieszyła się długo tą posadą. Odwołano ją po jednym dniu.

Już przed południem nieoficjalnie mówiono o odwołaniu Dominiki Długosz. Teraz zmiana Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stała się faktem. Teraz kierownikiem została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Powodem zmiany decyzji wojewody Łukasza Kmity była aktywność w serwisach społecznościowych.

- Advertisement -

19 stycznia 2022 r. wojewoda małopolski – za zgodą wiceministra kultury i generalnego konserwatora zabytków Jarosława Sellina – powołał Dominikę Długosz na Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na Twitterze wybuchła jednak wrzawa, jak to możliwe, że PiS na tak ważną posadę w regionie mianował urzędniczkę, popierającą w sieci czarne protesty, Mateusza Kijowskiego z KOD i kpiącą z Jarosława Kaczyńskiego.

Niektóre udostępniane grafiki przez Długosz były rzeczywiście niekulturalne. Jedna z nich nosiła tytuł: „Słowo ojczyzna cuchnie mordem”. Nie wiadomo, dlaczego kobieta przyjęła propozycję od polityków, z których wyśmiewała się w mediach społecznościowych.  

Na Twitterze można przeczytać, że praca doktorska odwołanej urzędniczki dotyczyła… adaptacji zabytkowych kościołów katolickich do nowych funkcji w Polsce i Europie Zachodniej. 

Czytaj: Gdzie pojeździmy na łyżwach w Krakowie?

Jak ustaliła „Gazeta Krakowska”, dr Długosz na stanowisku zastąpi Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk jest wieloletnią dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Całe swoje zawodowe życie związała z rewaloryzacją krakowskich zabytków.

W okresie kierowania przez Joannę Florkiewicz-Kamieniarczyk Wydziałem Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego od 2009 roku jednostka ta obsłużyła i rozliczyła ponad 1600 zadań konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych w obiektach zabytkowych Krakowa objętych finansowaniem z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a w wielu przypadkach także z innych źródeł krajowych i funduszy europejskich.

W uznaniu zasług na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i odnowy zabytków Krakowa prezydent RP Andrzej Duda odznaczył dyrektor Joannę Florkiewicz-Kamieniarczyk Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj: Nie będzie zakazu dorożek w Krakowie. Aktywiści będą dalej walczyć!