To naprawdę świetna wiadomość. Kraków jest jednym z najczystszych miast w Polsce. Takie są wnioski raportu opracowanego przez PSG Polska i Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek.
Naukowcy badali ilość bakterii na pięciu rodzajach powierzchni, z którymi mieszkańcy mają najczęstszy kontakt: poręcze w pojazdach komunikacji, klamki w galeriach handlowych czy przyciski bankomatów.
Czytaj: 29. Finał WOŚP w Krakowie
I tak Kraków znalazł się na trzecim miejscu wśród najczystszych miast w Polsce, tuż za Łodzią i Bydgoszczą.
Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania tłumaczy, że nie ma się czemu dziwić, bo Kraków jest jednym z pionierów odkażania przestrzeni publicznych.
– Kraków uznawany jest za najczystsze z miast przez mieszkańców, a także mieszkańców innych miast już od dawna. Nakłady finansowe i trud, który podejmujemy jest zazwyczaj większy niż w innych miastach. Jako jedno z pierwszych miast zajęliśmy się dezynfekcją przestrzeni miejskiej. Inne miasta dzwoniły do nas, z zapytaniami, skąd i jaki środek mamy. Od początku użyliśmy ok. 2 mln. litrów płynu, 40 tyś. litrów koncentratu. To pokazuje skalę tego działania – wyjaśnia.
Jeśli chodzi o czystość w komunikacji miejskiej, Kraków wypadł jeszcze lepiej, zajął drugie miejsce, tuż za Łodzią.
– Od samego początku pandemii, przykładamy wielką wagę do tego, by autobusy i tramwaje były dokładnie dezynfekowane. Taka dezynfekcja odbywa się każdego dnia. Te badania potwierdziły to, że robimy to dobrze. Dezynfekcja odbywa się na dwa sposoby. Specjalnymi środkami przecierane są wszystkie elementy, których pasażerowie mogą dotykać – obręcze, uchwyty, kasowniki, automaty biletowe. Drugi sposób, to tzw. zamgławianie. Pracownik w kombinezonie wchodzi do autobusu czy tramwaju i w całym autobusie rozpyla środek wirusobójczy. Dlatego, jeżeli zachowujemy zasady, to podróżowanie krakowską komunikacją miejską jest bezpieczne – tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik MPK w Krakowie.
Czytaj: W Krakowie za bilety komunikacji miejskiej zapłacisz Blikiem
Mieszkańcy Krakowa mówią, że miasto rzeczywiście jest czyste i że się cieszą z tego powodu.
– Jest na przyzwoitym poziomie, teraz jest całkiem przyzwoicie. Nie zauważyłam radykalnej zmiany. To postępujący proces, wydaje mi się, że miasto jest zadbane. Wiem, jak to wygląda od strony technicznej, że te autobusy są dezynfekowane, więc się nie obawiam – mówią mieszkańcy.
W zestawieniu znalazło się dziesięć miast. Stawkę zamykają Gdańsk, Katowice i Poznań.
Aby zapoznać się z kompletem materiałów dotyczących badania, jak również docelowych rankingów w pełnym zestawieniu należy wejść na stronę profesjonalneozonowanie.pl/polska-pod-mikroskopem-ranking-czystosci.
Szukasz pracy w Krakowie? Koniecznie zajrzyj do pl.jooble.org