Hotele zasłaniające Akropol. Sprzeciw Ateńczyków

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Jednym z antycznych zabytków, z jakich słynie Grecja, jest Akropol Ateński z V wieku p.n.e. Obecnie tuż pod Akropolem budowany jest hotel, który zaczyna zasłaniać zabytkową świątynię.

W czasie kryzysu gospodarczego, z jakim zmaga się Grecja, przepisy budowlane zostały złagodzone. Wielu jednak nie zgadza się na budowanie nowoczesnych hoteli tuż obok Akropolu i innych starożytnych zabytków.

Hotel, którego budowa wywołała poruszenie, znajduje się przy ulicy Falirou w Atenach i jest wysoki na dziesięć pięter. Jego budowa nie została zakończona, jednak już teraz najwyższe piętra zaczynają zasłaniać Akropol. W lutym hotel osiągnął 31,5 metra i stał się najwyższym budynkiem w okolicy.

- Advertisement -

Sprawą zainteresowała się Irini Frezadou, architektka, która chciała przerwać budowlany szał i niekontrolowane wznoszenie się wokół Akropolu wysokich na dziesiątki pięter hoteli. Frezadou apelowała, aby obszar włączyć do ochrony. Wskazuje również, że centralna rada archeologiczna nigdy nie zatwierdziła budowy hotelu przy Falirou. Aktywistka zamieściła petycję w Internecie, pod którą obecnie podpisało się 25,629 osób.

„To oczywiste, że w imię zrównoważonego rozwoju potrzebujemy pilnie nowych zasad, dotyczących pozwoleń na budowę” – powiedziała Frezadou.

fot: źródło

Przeciwnicy skierowali swoją skargę do Sądu Najwyższego. Wniesiono pozew zbiorowy, złożony przez setki osób. „Będziemy walczyć o to, aby budynek przy ulicy Falirou nie został zburzony, ale z pewnością zmniejszony.” – wypowiada się Andreas Papapetropoulos, prawnik, zajmujący się tą sprawą.

Obecnie Grecja jest bardzo popularnym destynacją podczas wakacji. Wykorzystują to inwestorzy, którym zależy na jak najszybszym wybudowaniu jak największych hoteli – aby móc pomieścić maksymalną liczbę gości. Większość z nich korzysta z kontrowersyjnie uchwalonych przepisów, które umożliwiają wznoszenie wysokich budynków, jeśli spełniają ekostandardy.

Pod presją protestów rząd wstrzymał pozwolenia na budowę hoteli wyższych niż 17,5 metra. Jednak niewiadomo, ani na jak długo zakaz będzie obowiązywał, ani co stanie się z już wybudowanym budynkiem.

Protestujący cieszą się z reakcji, jednak wiedzą, że wciąż sprawa nie została rozwiązana. Utrzymują również, że nie sprzeciwiają się nowoczesnemu budownictwie, a jedynie chcą ochronić widok na jedno z najwspanialszych greckich zabytków, symbol demokracji, architektoniczne arcydzieło.

„Na szczęście społeczeństwo obywatelskie zajęło bardzo silne stanowisko. Oczekujemy teraz bardzo wyraźnego sygnału od władz krajowych, że nie wszystko jest na sprzedaż. ” – wyraża swoją nadzieję Frezadou.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Artykuł: źródło