Strona główna Ciekawostki Aplikacja, która rozpoznaje rośliny

Aplikacja, która rozpoznaje rośliny

0
Aplikacja, która rozpoznaje rośliny

Gdy wpadnie nam w ucho piosenka, której nie znamy, wystarczy wyjąć telefon, uruchomić Shazam i natychmiast otrzymujemy tytuł i wykonawcę, zaś utworem możemy cieszyć się w domowym zaciszu. Co zrobić, jeśli spodoba nam się kwiat, który stoi w ulubionej kawiarni? Wbrew pozorom nie musimy wertować sieci w poszukiwaniu podobnych roślin, nie musimy prowadzić długiego śledztwa, aby odkryć jego nazwę. Wystarczy zrobić mu zdjęcie.

Aplikacja Pl@ntNet działa tak jak Shazam, ale nie rozpoznaje piosenek, tylko gatunki roślin. Świetnie sprawdzi się nie tylko z kwiatami czy innymi roślinami kwitnącymi, ale również z drzewami i krzewami liściastymi. Ma w swojej bazie miliardy zdjęć – zdjęcie zrobione przez nas zostaje porównywane z całym katalogiem i dopasowywane do tych o największym podobieństwie. Robiąc zdjęcia, użytkownicy jednocześnie rozbudowują bazę i przyczyniają się do usprawnienia funkcjonowania Pl@ntNet.

Obecnie aplikacja rozpoznaje ponad 4100 gatunków roślin, jednak jej zakres działania wciąż się rozszerza. Została stworzona przez naukowców z czterech francuskich instytucji badawczych, w tym CIRAD, IRA, INRIA / IRD oraz Tela Botanica Network – nie jest amatorskim projektem, a owocem pracy profesjonalistów. Nie ma mowy o pomyłkach.

Przeczytaj: Międzynarodowe zawody robotów we Wrocławiu

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Pl@ntNet to narzędzie, które sprawdza się ludziom zawodowo pracującymi z roślinami – farmerom, botanikom i leśnikom. Oprócz tego może być wykorzystywane w szkołach na lekcjach przyrody. Poznawanie roślin poprzez robienie im zdjęć na spacerze z pewnością wzbudzi ciekawość wśród dzieci i stanie się atrakcyjną odskocznią od pracy z podręcznikiem. Może również przydać się wszystkim tym, którzy zachwycają się roślinami spotkanymi na ich drodze i pragną mieć je w swoim domowym ogródku.

Jedynym minusem aplikacji jest to, że została stworzona w języku francuskim. Tłumaczenie na angielski pozostawia wiele do życzenia, zaś na pojawienie się języków ojczystych trzeba jeszcze poczekać. Ciągle rosnąca popularność aplikacji z pewnością przyczyni się do większej liczby tłumaczeń.

Na świecie znajduje się ponad 400 tysięcy gatunków roślin kwitnących. Ile z nich znasz? Garstkę? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, ściągnij aplikację Pl@ntNet. Jest dostępna na App Store oraz Google Store.

Artykuł: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl