Ogrody Hortulus w Dobrzycy – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Piękne widoki!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to odwzorowywane ogrody z całego świata w jednym miejscu. Kompleks ogrodów pokazowych tworzony jest już od 26 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się z innymi tym, co piękne. Ogrody Hortulus to idealne miejsce do wypoczynku, edukacji przyrodniczej i rozrywki. Zobaczycie tam całą masę atrakcji, których nie ma nigdzie indziej. 

Ogrody Tematyczne Hortulus powstały w 1992 r. w Dobrzycy w gminie Będzino (województwo zachodniopomorskie). Na powierzchni ponad 5,5 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. Ogrody są systematycznie rozbudowywane. W 2014 r. pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.

- Advertisement -

Dwa zespoły ogrodowe

Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze –

  • Ogrodów Tematycznych Hortulus – założonych 26 lat temu na powierzchni około 5,5 ha.
  • Ogrodów Hortulus Spectabilis – otwartych w 2014 r. o powierzchni 8 ha.

Dwa powyższe Ogrody oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus.

1) Ogrody Tematyczne Hortulus to zespół 28 ogrodów pokazowych połączonych ze sobą w barwną całość ogrodów o różnej stylistyce.

Znajdują się tu ogrody inspirowane kulturą różnych narodów (ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, angielski). Są też ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (kamienny, skalny, leśny, wodny) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim.

Znajdują się też autorskie ogrody, które połączone są w grupy:

1) Woń – Aromat  – Zapach = (ogród zapachu, ogrody ziołowe, ogród róż – rozarium).

2) Barwa – Światło – Cień = (ogród biały, lila-róż, niebiesko-żółty, purpury i ognia, ogród cienia).

3) Szum – Szelest – Cisza = (ogród traw).

4. Ogrody baśni = (góra Trolli, ogród Baby Jagi).

oraz najnowsze dzieło ogród Gaudiego. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tys. gatunków i odmian roślin, w tym egzotyczne oraz rzadko spotykane.

Właścielka czerpie inspiracje z licznych podróży po ogrodach świata. Z Barcelony przywiozła jaszczurki pokryte mozaiką, które wykorzystała tworząc ogrodową scenerię nawiązującą do ogrodów Gaudiego. Jak przyznała, jest fanką architektury organicznej, czyli takiej, która nawiązuje do przyrody.

Ze względu na zagospodarowanie i ukształtowanie terenu w Ogrodach Tematycznych Hortulus, nie ma możliwości zwiedzania z wózkami – dotyczy to również wózków inwalidzkich.

2. Ogrody Hortulus Spectabilis z największym na świecie labiryntem grabowym i wieżą widokową dla zwiedzających zostały udostępnione w 2014 roku. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha, ale aktualnie dla zwiedzających udostępnione jest 8 ha.

Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha, który powstał z 18 tys. sztuk sadzonek. Ściany mają wysokość 2 metrów, a łączna długość jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.

W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę: wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie. Ogrody oddalone są tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.

Labirynt otacza zespół ogrodów o łącznej powierzchni 6 ha. To Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Każdy z nich ma inny wystrój i pełni inną funkcję. Wszystkie jednak przyciągają fantazyjnymi kształtami, zapachami i barwami. Zobaczymy tutaj Kalendarz Celtycki, magiczne drzewo życia, Kamienne Kręgi, rosarium, zegary słoneczne i wiele innych atrakcji.

Ogrody Hortulus Spectabilis przystosowane są do poruszania się wózkiem inwalidzkim i dziecięcym. Zakaz wjazdu wózkiem obowiązuje do labiryntu.

Ogrody zwiedza około 200 tys. gości rocznie.

Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis otrzymały od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2014 roku.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj! 

Źródło: dzieckowpodrozy.pl/hortulus.com.pl/pl.wikipedia.org
Zdjęcia: www.facebook.com/OgrodyHortulus/