Ogrody Hortulus w Dobrzycy to odwzorowywane ogrody z całego świata w jednym miejscu. Kompleks ogrodów pokazowych tworzony jest już od 26 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się z innymi tym, co piękne. Ogrody Hortulus to idealne miejsce do wypoczynku, edukacji przyrodniczej i rozrywki. Zobaczycie tam całą masę atrakcji, których nie ma nigdzie indziej.
Ogrody Tematyczne Hortulus powstały w 1992 r. w Dobrzycy w gminie Będzino (województwo zachodniopomorskie). Na powierzchni ponad 5,5 ha urządzono tu 28 ogrodów tematycznych. Ogrody są systematycznie rozbudowywane. W 2014 r. pojawił się ogród inspirowany ogrodami Gaudiego.
Dwa zespoły ogrodowe
Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze –
- Ogrodów Tematycznych Hortulus – założonych 26 lat temu na powierzchni około 5,5 ha.
- Ogrodów Hortulus Spectabilis – otwartych w 2014 r. o powierzchni 8 ha.
Dwa powyższe Ogrody oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus.
1) Ogrody Tematyczne Hortulus to zespół 28 ogrodów pokazowych połączonych ze sobą w barwną całość ogrodów o różnej stylistyce.
Znajdują się tu ogrody inspirowane kulturą różnych narodów (ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, angielski). Są też ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (kamienny, skalny, leśny, wodny) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim.
Znajdują się też autorskie ogrody, które połączone są w grupy:
1) Woń – Aromat – Zapach = (ogród zapachu, ogrody ziołowe, ogród róż – rozarium).
2) Barwa – Światło – Cień = (ogród biały, lila-róż, niebiesko-żółty, purpury i ognia, ogród cienia).
3) Szum – Szelest – Cisza = (ogród traw).
4. Ogrody baśni = (góra Trolli, ogród Baby Jagi).
oraz najnowsze dzieło ogród Gaudiego. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tys. gatunków i odmian roślin, w tym egzotyczne oraz rzadko spotykane.
Właścielka czerpie inspiracje z licznych podróży po ogrodach świata. Z Barcelony przywiozła jaszczurki pokryte mozaiką, które wykorzystała tworząc ogrodową scenerię nawiązującą do ogrodów Gaudiego. Jak przyznała, jest fanką architektury organicznej, czyli takiej, która nawiązuje do przyrody.
Ze względu na zagospodarowanie i ukształtowanie terenu w Ogrodach Tematycznych Hortulus, nie ma możliwości zwiedzania z wózkami – dotyczy to również wózków inwalidzkich.
2. Ogrody Hortulus Spectabilis z największym na świecie labiryntem grabowym i wieżą widokową dla zwiedzających zostały udostępnione w 2014 roku. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha, ale aktualnie dla zwiedzających udostępnione jest 8 ha.
Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha, który powstał z 18 tys. sztuk sadzonek. Ściany mają wysokość 2 metrów, a łączna długość jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.
W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę: wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę na Morze Bałtyckie. Ogrody oddalone są tylko o 8 kilometrów w linii prostej od brzegu Morza Bałtyckiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce.
Labirynt otacza zespół ogrodów o łącznej powierzchni 6 ha. To Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Każdy z nich ma inny wystrój i pełni inną funkcję. Wszystkie jednak przyciągają fantazyjnymi kształtami, zapachami i barwami. Zobaczymy tutaj Kalendarz Celtycki, magiczne drzewo życia, Kamienne Kręgi, rosarium, zegary słoneczne i wiele innych atrakcji.
Ogrody Hortulus Spectabilis przystosowane są do poruszania się wózkiem inwalidzkim i dziecięcym. Zakaz wjazdu wózkiem obowiązuje do labiryntu.
Ogrody zwiedza około 200 tys. gości rocznie.
Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis otrzymały od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2014 roku.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Źródło: dzieckowpodrozy.pl/hortulus.com.pl/pl.wikipedia.org
Zdjęcia: www.facebook.com/OgrodyHortulus/