Strona główna Fakty W Warszawie pojawią się innowacyjne maszyny do recyclingu!

W Warszawie pojawią się innowacyjne maszyny do recyclingu!

0
W Warszawie pojawią się innowacyjne maszyny do recyclingu!
Planet in child hands on against green spring background. World Environment Day. World Mental Health Day concept.

W Warszawie staną niebawem butelkomaty, które będą przyjmować butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki. W zamian urządzenia będą wydawać zniżki na bilety do kina czy kawę.

Zobacz też: Kolejny gigant sklepowy zachęca konsumentów do ekologicznych wyborów!

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie kaucji na opakowania PET, czyli m.in. na plastikowe butelki i inne opakowania. Okazuje się, że producenci napojów już wcześniej przygotowywali się takie zmiany. W stolicy Coca-Cola, Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Nasza Ziemia ruszają z kolejnym etapem inicjatywy “Świat Bez Odpadów’”.

Coca-Cola, Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Nasza Ziemia łączą siły, żeby w Warszawie uruchomić kolejną akcję w związku z inicjatywą „Świat Bez Odpadów’”. W ramach tego działania, na ulicach Warszawy stanie pierwszych 10 zewnętrznych automatów do oddawania zużytych opakowań. Będą to pierwsze na świecie automaty, które będą przyjmowały trzy różnych rodzajów opakowań!

Automaty dostarczy polska firma EcoTech System. Schemat działania jest prosty: każdy do maszyny będzie mógł wrzucić butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. Recyklomaty są zintegrowane z aplikacją, która rejestruje każdy oddany surowiec i w zamian przyznaje ECO-punkty. ECO-punkty będzie można wymieniać na różnego rodzaju korzyści jak np. bilety do kina czy zniżki na kawę, czy zakupy.

Zobacz też: Nowy projekt kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. Będzie czysta woda?

Maszyny, które staną w stolicy to pierwsze w Polsce zewnętrzne recyklomaty, a co ważne, pierwsze na świecie, które przyjmą aż aż 3 frakcje odpadów: butelki PET, szkło i aluminium.Wszystkie dane o całym procesie segregacji w recyklomacie są przesyłane w trybie on-line do Centralnej Platformy ETS m.in.: ilość zebranych surowców, szacunkowa waga poszczególnych frakcji, poziom napełnienia komory poszczególną frakcją, ilość osób korzystających oraz ilość zebranych ECO-punktów  przez użytkowników.

Zmiany są podyktowane obowiązującym od 4 lipca ubiegłego roku tzw. pakietem odpadowym, który Polska musi wdrożyć do 2020 roku. Wynika z niego, że musimy odzyskać 50 proc. tworzyw sztucznych do 2025 r. oraz 55 proc. do 2030 r. Wszystko w naszych rękach!

źródło: rp.pl

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7krakow.pl