Strona główna Fakty Poznański teatr buduje szkołę w Tanzanii!

Poznański teatr buduje szkołę w Tanzanii!

0
Poznański teatr buduje szkołę w Tanzanii!

Teatr Szkolny „Łejery” powstał w 1975 roku jako Harcerska Drużyna Artystyczna, zamieniając się potem w dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, by wreszcie w 1990 roku przekształcić się w Szkołę Podstawową „Łejery” o profilu teatralnym. Teraz jedna z założycielek, Elżbieta Drygas postawiła sobie za cel zbudować kolejną szkołę… w Tanzanii!

Zobacz też: 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie – f7city.pl

Szkoła Łejery przy poznańskim parku Cytadela realizuje autorski program zaproponowany przez Elżbietę Drygas i Jerzego Hamerskiego, a rozbudowywany sukcesywnie przez nauczycieli, rodziców i uczniów. Podstawowym jego założeniem jest wychowanie oparte na obcowaniu ze sztuką, zabawa w teatr, jako sposób na poznawanie siebie, drugiego człowieka i otaczającego świata.

Nie chcieliśmy naginać naszych dzieci do żadnych określonych z góry wzorców, ani też przywiązywać się za bardzo do pedagogicznych koncepcji. Codziennie, krok po kroku chcieliśmy dopasować naszą szkołę do dziecka, a nie dziecko do szkoły.

Wraz z rozbudową szkoły i modelu nauczania zaproponowanego przez założycieli powstała fundacja pod tą samą nazwą. Fundacja „U Łejerów” od dwóch lat buduje w Ulyankulu w Tanzanii szkołę. Ulyankulu to były obóz dla uchodźców, którzy uciekli przed czystkami etnicznymi w Burundi. Obóz rozrósł się do 40-tysięcznego miasta, w którym żyją już kolejne pokolenia. Głównymi problemami mieszkańców jest brak wody oraz ograniczony dostęp do edukacji. Fundacja „U Łejerów”, która zajmuje się wspomaganiem nauczania dzieci i młodzieży, tworzy na miejscu wioskę edukacyjną.

Zobacz też: Kolejna edycja Nocy Muzeów w Poznaniu! 

Podstawową ideą szkoły w Ulyankulu jest stworzenie nie tylko budynku edukacyjnego, ale także przestrzeni do zabawy, integracji, spotkań oraz działań teatralnych. Całość została zaplanowana przez architektów z pracowni JEJU STUDIO, ARH Pracownia architektoniczna, AKON), którzy spędzili miesiące w Ulyankulu i okolicy. Budynki oraz wyposażenie powstają z lokalnych materiałów, ale przy wykorzystaniu współczesnej rozwiązań technologicznych.

Miejscowe władze i instytucje nie dysponują odpowiednimi funduszami na rozwój niezbędnej infrastruktury szkolnej. Dodatkowo, wolno postępujący proces integracji między Tanzańczykami a uchodźcami wymaga działań wspomagających ten proces. Żeby fundacji udało się zrealizować projekt do końca roku, potrzebne jest wsparcie finansowe od społeczności. W tym celu powstała zbiórka na polakpotrafi, gdzie każdy może dorzucić cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Głęboko zachęcam do wsparcia chociaż symbolicznego, edukacja to prawo, którego nikt nie powinien być pozbawiony. Poczynania druhny Elżbiety można śledzić na Łejerskim facebooku, nie zapomnijcie więc zostawić polubienia i odrobiny ciepła w odpowiednim miejscu!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!