Najbardziej zanieczyszczone miejsca świata według National Geographic

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Smog, zanieczyszczone środowisko, globalne ocieplenie – te wszystkie hasła często pozostają bez echa. Niektórzy wciąż nie traktują ich poważnie. O ile jednak abstrakcyjne terminy mogą nie odwołać się do naszej wyobraźni, o tyle fotografie wprost ukazują skalę problemu.

National Geographic stworzył listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. O to niektóre z miejsc, które znalazły się w zestawieniu:

Miasto Linfen w Chinach

- Advertisement -

W tym mieście powstaje 2/3 energii dla całych Chin. Ten zdumiewający wynik ma swoją cenę. Smog jest praktycznie nie do zniesienia, słońce rzadko kiedy jest w stanie przebić się przez ciemne opary. Turyści po kilku minut mają nudności, odczuwają szczypanie oczu i ból gardła. Mieszkańcy Linfen żyją w takich warunkach na co dzień.

fot: źródło

Rondonia w Brazylii

Amazonia bywa nazywana płucami świata – lasy tropikalne wytwarzają 1/5 tlenu, jaki jest produkowany na ziemi. Pomimo tego Brazylia prowadzi ekspansywną deforestację Amazonii. Do tej pory wycięto tereny o powierzchni odpowiadające milionowi boisk piłkarskich, w przybliżeniu 7900 kilometrów kwadratowych lasu.

fot: źródło

Rzeka Jamuna w Indiach

Rzeka jest na tyle zanieczyszczona, że wydziela amoniak i siarkowodór. Nic dziwnego, że wokół niej notuje się wyższą śmiertelność, a także coraz liczniejsze zachorowania na tyfus. Nawet setki milionów litrów ścieków trafią do Jamuna każdego dnia.

fot: źródło

La Oroya, Peru

La Oroya to przemysłowe miasteczko, które zamieszkuje 20 tysięcy osób. Już w 2017 roku znalazło się na liście Blacksmith Institute – od tej pory próbowano zwalczać zanieczyszczenia, jednak z marnymi skutkami. Miasto zanieczyszczone jest do tego stopnia, że w okolicznych wodach można odnaleźć obecność arszeniku.

fot: źródło

Jezioro Karaczaj w Rosji

Składowane są tutaj odpady z największych zakładów atomowych. Teren jest narażony na promieniowanie, zaś skutki pozostawiania radioaktywnych odpadów zanieczyściły nie tylko wodę, ale również glebę. Niektórzy wskazują, ze zaledwie godzina na brzegu jeziora może spowodować śmierć.

fot: źródło

Kosmos

Może wydawać się dziwne, jednak jest jak najbardziej realne. Zanieczyszczenia, za jakie odpowiada człowiek, wykraczają poza tereny kuli ziemskiej. W kosmosie znajdują się nieczynne satelity, sprzęt “zgubiony” przez astronautów, dopalacze rakiet, odpryski farby, kawałki metalowe pozostawione po eksplozjach i kolizjach. Przedmiotów mogą być nawet miliony. Największe zagrożenie, jakie ze sobą niosą, to uszkadzanie statków kosmicznych i uniemożliwianie kolejnych misji.

Przeczytaj także:

Lidl rezygnuje z plastiku podczas grillowania!

W warszawskim zoo ma powstać oceanarium.

Wizualizacje przestrzeni wokół Dworca Głównego