Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

SZEŚĆ MILIONÓW! Szacuje się, że tyle właśnie istnień pochłonął holokaust.
Sześć milionów mężczyzn, kobiet i dzieci.
By uczcić pamięć o nich Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w listopadzie 2005 roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Ile to w ogóle jest sześć milionów  – pomyślicie.
Jest to liczba tak wielka, że dla wielu z nas wręcz niewyobrażalna. Pomóc w jej zwizualizowaniu może wzruszający spot nagrany przez klub piłkarski Chelsea Londyn z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Widzimy w nim zapełniony po brzegi stadion Stamford Bridge, z którego cały tłum nagle znika. Sześć milionów to tak jakby zapełnić ten stadion setki razy. To również tyle ile wynosi populacja Londynu.

- Advertisement -

Data 27 stycznia, wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia w 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła największy obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Właśnie na jego terenie odbyły się główne obchody święta z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego. Warszawiacy upamiętnili ofiary podczas uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta, a na ulice wyjechał pusty zabytkowy tramwaj oznaczony Gwiazdą Dawida.
W Państwowym Muzeum na Majdanku można było wziąć udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu ekspozycji muzealnej. Przypomnijmy, że tylko w tym obozie zginęło ok. 60 tysięcy Żydów!

fot: media

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ma nie tylko upamiętnić jego ofiary ale również zapobiec podobnym zbrodniom.
Każdego roku święto obchodzone jest pod innym hasłem. W 2019 jest nim „Thorn from home” – Cierń z domu. Ta myśl przewodnia zachęca nas do zastanowienia się nad tym jakiej traumy doświadczają jednostki lub rodziny, zmuszone do opuszczenia swojego bezpiecznego miejsca jakim jest dom z powodu prześladowań czy groźby ludobójstwa, oraz nad trudnościami z jakimi muszą się mierzyć podczas budowania domu w nowym miejscu.

Warto dziś na chwilę przystanąć i mimo pośpiechu w jakim żyjemy poświęcić choć chwilę, by zastanowić się nad przesłaniem motywu przewodniego tegorocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Warto też cofnąć się myślą do wydarzeń sprzed lat i wspomnieć ich ofiary. Tylko tyle możemy dla nich zrobić. Pamiętać. Pamiętać i zadbać o to by historia już nigdy się nie powtórzyła.

Zdjęcie główne media 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!